Rzeka Belnianka

obraz png. zdjęcie rzeki Belnianki, widok na rozlewisko w okolicy Skorzeszyc

Rzeka Belnianka. 

  Belnianka to nieduża rzeka w województwie świętokrzyskim. Po połączeniu z Lubrzanką w okolicy Marzysza wpada do Czarnej Nidy. Zasilana jest przez kilka mniejszych rzeczek spływających z okolicznych stoków gór świętokrzyskich. Na jej wodach powstał zalew w Borkowie. Górna część zaliczana jest do wód górskich a od mostu w Słopcu do nizinnych. Zdjęcia zrobione w okolicach Skorzeszyc 04 04 2012r z mojego pierwszego w życiu wypadu na typowe wody pstrągowe, oczywiście efekt połowu zerowy. Często od znajomych słyszałem o łowionych w Belniance potokowcach i to dość sporych. Oglądałem też zdjęcia, więc w tym roku sam wybrałem się na zwiady ze spinningiem. W tamtej okolicy jak widać rzeka płytka i czysta z piaszczystym widocznym dnem i kilkoma głębszymi dołkami. 

  W minionych latach lubiłem wczesną wiosną powędkować na jej dolnym odcinku w Słopcu oraz za mostem w Borkowie, ale po zerwaniu tamy na zalewie i zasypaniu piaskiem głębokich dołków poniżej przestałem odwiedzać tamte strony. Rybami najczęściej poławianymi w jej górnym biegu są pstrągi potokowe a w dolnym spore płocie. Kilka lat wcześniej w okolicy Kaczyna złowiono kilka ładnych szczupaków w tym jednego ok. 10kg a w zeszłym roku przed zalewem w Borkowie brały ładne liny i japońce.

Belnianka od mostu w Słopcu do zalewu w Borkowie. Marzec 2013 r.

obraz jpg. widok rzeki Belnianki pod mostem w Słopcu

  Niestety rok 2013 nie zapowiada się pomyślnie dla Belnianki. Może w górnym jej biegu jest lepiej, ale w dolnym (jak widać na zdjęciach) wody brakuje około 0.80 m. Jeśli taki stan, spowodowany jest obawą o wiosenny przybór wody do zalewu i wytrzymałość tamy, to pół biedy. Odcinek od Słopca do Borkowa wygląda marnie. Tuż za mostem, było kilka fajnych miejsc na wiosenne płocie, teraz świecą żółtym piaskiem. Znudzony przedłużającą się zimą, pojechałem ze spinningiem za pstrągami. W zeszłym roku znajomi coś tam połowili, więc wybrałem się na zwiady. Wiedziałem o spuszczonej wodzie, ale nie myślałem, że to aż tak źle wygląda. Zostały trzy głębsze dołki. Nie było nawet gdzie porzucać. Urwałem dwie obrotówki, pomachałem woblerem i gumkami, ale bez efektu. Mróz, oraz spory wiatr, zniechęciły mnie do dłuższego chodzenia po rzece powyżej mostu, ale i tam woda jest sporo płytsza.

obraz jpg. rzeka Belnianka, niski stan wody w Słopcu

obraz jpg. rzeka Belnianka przy zalewie w Borkowie

Więcej zdjęć. klik-klik