Metody połowu

 

obraz png. zdjęcie żeremia bobrów na rzece Lubrzance

Wstęp. Metody połowów.

 Moje wędkowanie opiera się na trzech metodach połowu. Bat - żeby złowić żywca na sandacza, lub innego drapieżnika i potrenować spławik, drgająca szczytówka - do połowu średniej ryby oraz ciężki grunt - na różne ryby. Postaram się dokładnie opisać te trzy metody oraz inne w późniejszym terminie (mam mało materiałów).

 Zaznaczam na wstępie, że opisy są moje, i wielu wędkarzy nie będzie się z nimi zgadzać(każdy łowi inaczej), lub będą się różnić od opisów książkowych, więc zapraszam do dyskusji na forum strony, oczywiście jeżeli uda mi się to forum podpiąć i administrować (staram się by chodziło na Joomli). 

  Chcę jak najszybciej uruchomić moją stronę, a o wielu rzeczach z nią związanych, nie mam jeszcze zielonego pojęcia. Na wszystko brak czasu.

 Strona skierowana jest do początkujących wędkarzy, ale każdy może coś z niej zastosować w swoim wędkowaniu. Łowiłem wieloma metodami (mam 51 lat) różne gatunki ryb, i większość czasu spędzałem nad wodą, więc teraz jeżeli łowię to staram się nastawić na konkretny gatunek i pod niego przygotowuję łowisko, czyli zanęcam, oraz wybieram odpowiednie miejsce i metodę połowu. Kocham łowić sandacza, suma, węgorza, ale rok ma 12 miesięcy i są okresy ochronne, więc łowię to co w danej chwili można, i co w miarę dobrze żeruje. Zaznaczam też, że wędkuję przeważnie na wodach stałych i to nocami, ale będzie coś o rzekach, i o połowach w dzień. Jest połowa lutego, koledzy po kiju łowią już kropkowańce na spinning, i to z dobrymi efektami (zasłyszane) a ja siedzę i piszę, ale i ja już przygotowuję łowisko pod wiosenną drgającą szczytówkę.

 Jeżeli zaczynasz przygodę z wędkowaniem radzę byś zaczynał od bata ok.6m z gumą w kilku elementach, bo on nauczy cię dokładnego zanęcania, łowienia cienkimi zestawami, i delikatnego holu ryby. Drugą wędką najlepiej żeby był picker z dzwoneczkiem, to może trafisz też coś większego. Do bata dobrze mieć podbierak, bo hol większej ryby może zająć ci dużo czasu i wypłoszyć ryby z łowiska. To moje sugestie, ale z czasem każdy ma swoje ulubione ryby, i metody jej połowu. Od tego roku zmieniły się przepisy, żywca musisz złowić sobie sam, więc bat będzie w tym roku hitem sezonu (niczym tak szybko nie złowisz drobnicy). Jadąc na drapieżnika zabieraj go zawsze ze sobą naucz się go zbroić i dobrze operować, to podstawa, a przyniesie ci dużo satysfakcji.Gruntowa.

Łowienie z gruntu, podstawyDrgająca szczytówka.Spławikowa.

Bat.